Television

 

 

Catherine Tate ‘Nan Special’

Tiger Aspect 

Geoff Posner

Goodness Gracious Me Reunion show

BBC

Nick Wood

Horrible Science

Hat Trick

Simon Gibney

You, Me and Them

Gold

Ben Gosling-Fuller

Bad Education

Tiger Aspect/BBC3

Elliot Heggarty/Ben Gosling-Fuller

Pompidou

BBC

Matt Lucas and Charlie Hanson

Edge of Heaven

ITV

Sandy Johnson

Cardial Burns

BBC 3

Ben Taylor

Dates

Channel 4

Phillipa Lonsdale

Comedy Bites / Nick Helm

BBC 3

Richard Valentine

Bad Education

TigerAspect / BBC 3

Elliot Heggarty

Bad Education

TigerAspect / BBC 3

Ben Gosling-Fuller

Some Girls

BBC 3

Adam Miller

Watson and Oliver

BBC

Simon Gibney

Nutcracker

Sky

Caroline Quentin

V.I.P

Channel 4

James DeFrond

Dead Boss

BBC3

Steve Bendelack

The Old Bleake Shoppe of Stuff

BBC

Ben Gosling-Fuller

The Impressions Show

BBC

Angie de Chastelai Smith

Horrible Histories (3 series)

BBC

Dominic Brigstocke, Steve Connelly

Sadie J (2 series)

CBBC

Johnathan Gershfield,Dez McCarthy, Chloe Thomas

The Omid Djalili Show

BBC

Michael Cumming

Danis House

CBBC

Dez McCarthy, Simon Hynd

My Almost Famous Family

CBBC

Beryl Richards, Johnathan Gershfield, Griff Rowland

Ideal (Johnny Vegas)

BBC

Ben Fuller

The Paul O’Grady Show

Channel 4

Stuart Miles

Wedding Belles

Channel 4

Phil John

X-Factor, Gloria Estefan

ITV

Jonathan Bullen

Bonkers

BBC

Juliette May

Viva Blackpool

BBC

Catherine Moreshead

Boys Will Be Girls

Channel 4, E4

Mark Powell

When Blue Peter Became Abba

Channel 4

Mark Powell

Hit Me Baby One More Time

Granada

Jonathan Bullen

Dead Ringers (3 series

BBC

Ben Fuller

That Peter Kay Thing

Channel 4

Andrew Gilman

 

 

 

Theatre

 

 

Wonderland

National Tour till July 2017

Lotte Wakeman

Children of Eden

Union Theatre

Christian Durham

The Stripper

St. James Theatre

Benji Sperring

Christie in Love

Kings Head Theatre

Mary Franklin

Buskers Opera

Park Theatre

Lotte Wakeman

The Toxic Avenger

Southwark Playhouse

Benji Sperring

NYMT Sweet Charity 

Curve, Leicester

Lotte Wakeham

The Silver Sword

National tour

Susie McKenna

The Royale

The Bush Theatre

 Madani Younis

Shock Treatment

King's Head Theatre

Benji Sperring

Dogfight

Southwark Playhouse

Matt Ryan

Love Story

Union Theatre

Sasha Regan

Birdsong

National Tour, Original Theatre Co.

Alistair Whatley

Lysistrata

Riverside Studios

Anastasia Revi / TheatreLab

Horrible Histories Prom

Royal Albert Hall

Dominic Brigstocke

Dancing at Lughnasa

national tour, Original Theatre Co

Alistair Whatley

Twelfth Night

national tour, Original Theatre Co

Alistair Whatley

Cacophony

national tour, The Generating Company

devised, directed &choreographed

Betwixt

Kings Head Theatre

Kate Gollage

Exposure (workshop)

3 Mills Island

David Newman

Street

Ocean Village Cruises

devised, directed & choreographed

Love&Madness (Y.M.T)

Barbican Theatre, Plymouth

Gerry Flannigan

Peter Pan (Y.M.T)

Aberdeen Arts Centre

Christian Durham

Mort (Y.M.T)

Yvonne Arnauld Theatre

Clive Paget

The Drowning Poin

Edinburgh Festival ’05, Regent’s Park Studio Theatre ‘0

Scott Williams

The Fast Show Live

2002 UK tour

Roxanna Silbert

We Will Rock You

Dominion Theatre

(assistant to Arlene Philips) Chris Renshaw

Troilus and Cressida

National Theatre

Sir Trevor Nunn

Caller Company

Robin Howard Theatre, (Evolution Festival)

 

 

 

 

Music

 

 

"Keeping Your Head Up"

Birdy

Chris Turner

'Simple Beautiful Truth'

Wild Beasts

Klaus Thymann and Mike Hughes

'Wind You Up'

Jarle Bernhoff

Mischa Ying www.mustaerstation.co.uk

'My Rescue’

Canyons

Dan Brereton

‘Kiss that Grrrl’

Kate Nash

Dan Brereton

‘I Love It’

Sneaky Sound System

James Copeman

Promotional film/tour

Mediaeval Baebes

Micha Bergese

P.A Tour and press launch

Teatro

Sony BMG

MOBO Awards

Chaka Khan

Nicki Parsons

‘The Spirit of Winter’ film

Vanessa Mae / Disney

John Davies

Smash Hits Poll Winners Party

Lily Savage

Julia Knowles

Associate choreographer, videos and PA tours

 

MCA records

Capital Radio Roadshow

 

Capital Radio

Tip Top TV

(televised and live appearances including NME Brat Awards)

 

 

 

Commercials and Film

 

Florence Foster Jenkins  

Pathe/BBC Film

Stephen Frears

Lady Chatterleys’ Lover

Hartswood Television/Serens Cullen Prod.

Jed Mercurio

Financial Times

Hungryman

Christopher Turner

Skins Ident

4Creative

Robert Blishen

Maleficent

Disney

Rob Stromberg

Irish Lotto

Hungry Man

Chris Turner

Snow White and the Huntsman

Universal Films

Rupert Sanders

Derrin Brown

4Creative

Phil Lind

Usain Bolt Ident

4Creative

Phil Lind

Rules of Love

BBC Switch

Ben Fuller

Dream City

R.S.A Films

Stuart Rideout

Persil ‘Happy Feet’

Homecorps

Sarah Dunlop

Anglia Ruskin University

Public Pictures

Manny Bonett

H&M

R.S.A Films

Amir Chamdin

BT Broadband

Commercials Unlimited

Chris Beckles

Orange

Thomas Thomas Films

Kevin Thomas

Hugo Boss ‘Deep Red’

Vinyl Media Ltd

Maff Potts

Hugo Boss

Annexe Films

Polly Sutton

 

 

 

Live Events

 

 

Zegna, Flagship store opening

New Bond Street

Producers, Kennedy

HBM Jubilee Event

Switzerland

Producers, Arts Festivals Ltd

SS16 show  

Anya Hindmarch  

Inca Productions

Schwarzkopf Tours '15/'16

 

Mahogany

Fantastic Hair Awards,   2012-14

Cork, Dublin

Alan Keville

L'Oreal

San Sebastian

Ramiro Mata

Alternative Hair Show, Salon International, and all International Events 2003- 14

Mahogany Hair Design

Dress the World Flashmob

Cultural Olympiad

Gerry Flanagan

Circolumbia 

Lord Mayors Show 2012

Co-directed

Erotica 2007(main and fashion shows), Olympia

 

Events throughout Asia

 

Vidal Sassoon

Clothes Show Live

 

Dr.Martens

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lucie Pankhurst

Choreographer / Movement Director

07956680074

luciepankhurst@blueyonder.co.uk